Ve snaze upozornit na jeho ohrožení, byl zvonek zelený vyhlášený Českou společností ornitologickou (ČSO) Ptákem roku 2022.

Viníkem úhynu je ptačí choroba trichomonóza. Pro savce, tedy i člověka, je nemoc neškodná. Pro ptáky je smrtelná. Právě kvůli nákaze patří zvonek zelený mezi nejrychleji ubývající druhy posledního desetiletí. Stále nižší počty zpěvného ptáka přidělávají vrásky i odborníkům. I proto byl zvonek zelený vyhlášen Ptákem roku pro letošní rok. „Udělením titulu chceme upozornit na problém. Ptáci, které považujeme za obyčejné a všudypřítomné, nemusejí být běžní napořád,“ zdůvodnila svoji volbu ČSO.

Ilustrační foto
Lidem hrozí pokuty: Vysočinu trápí kotle v nedostatečném stavu

Situace je stejná po celé republice a Vysočina není výjimkou. „Konkrétní regionální statistiky nemáme. Vyhodnocujeme údaje pro celou republiku. Stav na Vysočině ale odpovídá celorepublikovému trendu. I na Vysočině dochází k úbytku počtu zvonků zelených a na krmítkách jich vídáme méně,“ uvedl Vojtěch Kodet z pobočky ČSO na Vysočině.

Problému si začínají všímat i amatérští pozorovatelé. „Něco na tom je. Dřív byli zvonci na krmítku častěji než sýkorky. V posledních letech jich hodně ubývá,“ připustila Kateřina Dostálová ze Žďárska. Ta se s dětmi pravidelně zapojuje do pozorování opeřenců při akci Ptačí hodinka.

Krmítková nákaza

Na Vysočině jsou zvonci pozorovatelní po celý rok. Nyní se dají běžně zahlédnout i v obcích a městech. A právě zima je pro pozorování ideální. Zelenožlutí ptáci přilétají často ke krmítkům, kde vyhledávají slunečnicová semena.

Právě krmítka jsou ale častým zdrojem nemoci. I proto je často nazývaná jako krmítková nákaza. „Nemoc způsobuje parazitický prvok bičenka drůbeží. Napadá zadní část ústní dutiny. Rozmnoží se a způsobuje rozsáhlé záněty. Ptáci pak nemohou polykat a nakonec uhynou hladem,“ popsal nemoc ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek. Bičenky na vzduchu dlouho nevydrží. Nákaza se tak často přenáší skrze zbytky jídla, které zůstaly po již nakaženém ptákovi.

Patrik Doležel čeká před jednací síní Okresnéího soudu v Jihlavě na rozhodnutí o vazbě.
Člen gangu hrozil, že skočí z jihlavských hradeb: vyjednávání trvalo pět hodin

Typickými příznaky nemoci je otupělost či načepýřenost. Nakažený pták vypadá, že pospává a nevyruší ho ani přítomnost člověka.

O krmítko je třeba se starat a pravidelně odstraňovat zbytky potravy a trus. Čistit pítko a vždy ho důkladně vysušit. Lepší variantou jsou závěsná krmítka, kde se ptáci nesdružují ve velkých hejnech.