Příčinou nadváhy je konzumace příliš velkého množství energie oproti výdeji. Přebytečnou energii je ale obtížné kompenzovat, protože v bytě kočky tolik pohybu mít nemohou. Je tak třeba myslet na vhodnou stravu a také to, aby kočku netrápila nuda nebo stres. V tu chvíli často žebrají o jídlo.
Nadváhu u kočky poznáte i pouhým pohledem. V případě huňatějších jedinců se můžete pokusit kočce nahmatat žebra. Pokud se vám to kvůli tukovým polštářkům na těle nedaří, s největší pravděpodobností vaše kočka trpí nadváhou. Dalším symptomem je pohybová apatie a častější spánek.

U kočky trpící problémy s váhou není dobré řešení nastolit striktní dietu a omezit krmivo. „Jejich metabolismus by se tím mohl nehezky rozhodit a mohl by nastat hyperglykemický šok. Při rychlé tukové změně navíc u kočky může dojít i k jaterní lipidóze – ztučnění jater, ta může při neléčení vést až ke smrti zvířete. Výrazněji snižovat váhu u koček je proto důležité pomalu a po poradě s veterinářem,“ radí odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek.
Vhodné je u kočky nejprve omezit pamlsky, případně je vyměnit za netučné sušené maso. „Na kvantitě jídla neubírejte spíše porce rozdělte na několik denních dávek – 3x až 4x denně. Krmivo by nemělo obsahovat vysoký obsah tuku, chemická dochucovadla, obiloviny či sóju. Vhodným řešením je přidat do stravy i probiotika, která pomohou s imunitou a dodají energii metabolismu. Rozhodně kočky nekrmte žádným lidským jídlem,“ doplnil Švihálek.
Až polovina koček chovaných doma trpí nadváhou
„Pokud má kočka například jen mírnou nadváhu tak můžete suché krmivo, které má více energie, nahradit kapsičkami – mokrým krmivem. To má díky většímu obsahu vody méně kalorií,“ dodal Švihálek.
Během dne zkuste kočku co nejvíce zabavit a zvýšit tak její energetický výdej. Pořiďte jí nové hračky, se kterými si pohraje a nebude pak tolik žádat pamlsky. Ideální podle odborníka je, když jsou kočky dvě. Mají pak větší tendence k pohybu a zvyšují si svůj energetický výdej, a tudíž se i zrychluje hubnutí.

Před jakýmikoliv velkými změnami v jídelníčku vezměte zvíře k veterináři, ten nejlépe poradí, jak zdravě postupovat a zda kočka hubnout skutečně potřebuje.
Nemoc jako spouštěč
Spouštěčem nadváhy navíc mohou být také různé nemoci. Mezi ně patří Cushingův syndrom, což je onemocnění kůry nadledvin, Akromegalie – hormonální porucha zvětšením nebo nádorem hypofýzy, která pak produkuje více růstových hormonů, nebo snížená funkce štítné žlázy, která má vliv na funkci metabolismu, ale u koček je extrémně vzácná.
Kočku mohou také trápit bolesti kloubů a kvůli nim se nemusí chtít příliš hýbat. Vliv na váhu mohou mít také některé léky.