Norování lišek je téma, které u lidí dlouhodobě velké sympatie nevyvolává. Celý proces začíná vyhledáním nory, kde se nachází liška s mláďaty. Do ní myslivci vpustí psa. Jeho úkolem je lišku i s liščaty vyhnat ven, kde je myslivci nebo i pes usmrtí. Způsob, jakým se norování děje, označují jeho odpůrci a zejména ochránci zvířat za týrání. A to nejen lišek.

„Boj v noře v absolutní tmě bývá krvavý a až desítky minut dlouhý. Kromě lišek přichází nezřídka k újmě i psi - pro některé z nich rovněž končí fatálně. Přímý kontakt při boji také zvyšuje pravděpodobnost přenosu některých nemocí,“ vysvětlila mluvčí organizace Svoboda zvířat Barbora Pangrácová.

V Česku se od začátku roku objevilo několik případů brutálního týraní zvířat:

Jako problematický organizace vidí i výcvik norníků. Přestože v České republice zákon nedovoluje základní nornické zoušky provádět takzvaně na kontakt, v umělé noře tedy ke kontaktu lišky a psa dojít nemůže, v praxi při výcviku to reálně může být jinak. „Zákon umožňuje, aby byly lišky vytrženy ze svého přirozeného prostředí a drženy jako pomůcka pro účely výcviku psů loveckých plemen,“ připomněla Pangrácová. Podle ní lidé chovají tyto divoké šelmy v nevhodných podmínkách.

Podobné názory zformulovali i zástupci ministerstva pro místní rozvoj v připomínkovém řízení k novele zákona o myslivosti. Připomněli, že kvůli nevhodným podmínkám a držení šelem v klecích, úřady v roce 2019 zrušily kožešinové farmy. „Velmi podobné podmínky jsou k vidění i při chovu lišek používaných na výcvik psů a je tedy nelogické, aby byl pro stejný druh zvířete chov za jedním účelem pro nevhodné podmínky zakázán a chov za jiným účelem s podobnými podmínkami chovu zůstal povolen,“ shrnul pirátský ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Ochránci proti lovu lišek bojují. Pozor, video není vhodné pro slabší povahy:

| Video: Youtube

Jeho resort se vyslovil i proti norování. „Je to zastaralý a nehumánní způsob, který již není v dnešní době nezbytný a měl své opodstatnění v době před vynálezem střelných zbraní. Mediálně známé případy popisující trýznivé zacházení s liščaty jsou důkazem, že tento způsob lovu není možné nadále tolerovat. Naopak je nutné v zákonu o myslivosti jednoznačně tuto metodu zakázat,“ doplnil ministr. Proti se postavil také ministr pro legislativu a bartošův stranický kolega Michal Šalamoun.

Měli by mít myslivci v České republice možnost lovu lukem?

Zástupci Svobody zvířat tvrdí, že tento požadavek v připomínkách k novele ministr zemědělství Marek Výborný odmítl. A podle legislativních pravidel se o možném zákazu či nezákazu musí nadále jednat. Deník ministra oslovil s žádostí o vyjádření. Důvody, proč norování v zákoně zůstává, nespecifikoval. „Jelikož na zákazu norování není shoda, bude rozhodnutí posunuto na projednávání zákona o myslivosti v Poslanecké sněmovně,“ vzkázal jen mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Projednávat se zákon má v březnu.

Příliš efektivní na zákaz, tvrdí myslivci

Norování je ale podle myslivců pro loveckou praxi důležité a už při představení novely se proti případnému zákazu norování vyhranili. „Je jedním z nejefektivnějších způsobů lovu některých zavlečených druhů, ale především efektivním způsobem regulace stavu lišek – jako jednoho z hlavních přenašečů vztekliny,“ adresovala ministrovi zemědělství Výbornému Myslivecká rada Českomoravské myslivecké jednoty.

Podle údajů Českého statistického úřadu z kraje roku 2023 pracovalo v honitbách přes osm a půl tisíce loveckých psů, kteří složili nornické zkoušky. Společně s myslivci ulovili přes osmaosmdesát tisíc lišek. Liška, jako jeden z mála živočichů u nás, nemá žádnou dobu hájení a může se lovit celý rok. Někteří myslivci na to ale mají jiný názor. „Lišky tlumím pouze v době, kdy nemají štěňata. Od března do začátku června je nechávám být. Lovit matku a mláďata mi přijde neetické,“ přiblížil myslivec Jan Minařík.

Vědci varují před možnými důsledky týrání zvířat:

Pokud myslivec ve zmíněném období dospělé lišky loví, může ulovit samici a její mláďata umírají v noře hlady a žízní. I proto ale myslivci norování brání jako způsob, jak mláďata usmrtit méně trýznivou smrtí, pokud se nora po střelení kojící samice dohledá.

Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že norováním myslivci v posledních pěti letech ulovili necelých osm procent z celkového počtu lišek. Podle připomínek ministerstva pro místní rozvoj ho ovšem dokážou nahradit jiné typy lovu. „Norování jasně představuje marginální způsob, který je postupně na ústupu a jehož výpadek lze i podle existujících dat efektivně bez problémů nahradit zvýšením odlovu například v době kaňkování, lovem s pomocí termovize a podobně,“ dodal resort.